O kaszmirze

„Nie ma żadnego innego materiału, który byłby tak kobiecy, tak ekskluzywny, tak miękki i jednocześnie tak lekki. Mało kto wie jednak, że kaszmir jest niezwykle łatwy w pielęgnacji, a właściwie pielęgnowany staje się coraz lepszy i coraz piękniejszy.”

Tak pisała o kaszmirze Iris von Arnim, niemiecka projektantka zwana królową kaszmiru.

kaszmirKaszmir to rzeczywiście materiał niezwykły, jedna z najbardziej cenionych naturalnych tkanin na świecie. Jego nazwa pochodzi od nazwy regionu w północnych Indiach, gdzie żyje specjalny gatunek kóz, z wełny których pozyskiwany jest ten materiał. Jego wyjątkowe właściwości wynikają z faktu, że kozy kaszmirskie żyją w ekstremalnych warunkach panujących na podhimalajskich terenach położonych powyżej 4000 m n.p.m. , w zimie muszą przetrwać temperatury spadające poniżej 30 stopni Celsjusza. Narażone są też na znaczne dobowe wahania temperatur. To dlatego ich sierść ma tak doskonałe właściwości izolacyjne – ocenia się, że wełna kaszmirska jest sześcio- do ośmiokrotnie „cieplejsza” od innych rodzajów wełny. Sierść kozy kaszmirskiej składa się z dwóch warstw: zewnętrznej, powstałej z długich, szorstkich włosów, chroniących przed wiatrem oraz spodniej, z delikatnego puchu pozwalającego utrzymać ciepło. Włosy tworzące puch są bardzo cienkie, ich średnica wynosi ok. 18-18 mikrometrów. Ten puch – delikatny i lekki, a równocześnie bardzo ciepły i wytrzymały to właśnie kaszmir, jedno z najdroższych włokiem na świecie.
Sposób jego pozyskiwania jest również wyjątkowy: kóz kaszmirskich się nie strzyże, ponieważ uniemożliwiłoby to oddzielenie szorstkich włosów okrywy zewnętrznej od puchu. Wczesną wiosną puch jest ręcznie wyczesywany, a ten najcenniejszy i najdelikatniejszy znajduje się w pachwinach zwierząt. Z jednej kozy można uzyskać około 150 – 200 g puchu. Zważywszy, że tereny, na których żyją kozy kaszmirskie są ograniczone, a przez to ograniczona jest ich populacja, podaż kaszmiru jest również niewielka i przy wciąż rosnącym popycie jego ceny również rosną. Roczna produkcja kaszmiru wynosi zaledwie kilka tysięcy ton.
Możliwość produkcji kaszmiru na skalę przemysłową wydawała się atrakcyjnym wyzwaniem, jednak próby prowadzenia hodowli kóz kaszmirskich w warunkach przemysłowych zawsze kończyły się fiaskiem. Swoje wyjątkowe właściwości kaszmir zawdzięcza właśnie warunkom, w jakich żyją kozy i sposobowi, w jaki pozyskiwany jest puch i trudno te warunki i procesy zastąpić czymś innym.
Kaszmir jest wyjątkowy nie tylko przez to, w jaki sposób jest pozyskiwany, ale przede wszystkim dzięki swoim cennym właściwościom. Jest miękki i sprężysty, doskonale się układa, posiada doskonałe właściwości higroskopijne, nie chłonie zapachów i jest dość odporny na zabrudzenia, świetnie chroni nie tylko przed zimnem, ale i przed gorącem, szybko schnie i jest wyjątkowo wytrzymały.